Ramazan Ayının Anlamı ve Önemi Nedir? Ramazan Bayramı Ne Zaman Kutlanacak?

Ramazan Ayı

On bir ayı Sultanı Ramazan diğer aylardan daha önemli ve hayırlıdır. Oruç ibadetinin bu ayda yapılması, Kuran-ı Kerim’in bu ayda indirilmesi ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin bu aya denk gelmesi Müslümanlar için bu ayın önemini arttırmaktadır ve ona On bir Ayın Sultanı denilmektedir.

Ramazan Ayında Kur’an-ı Kerim’in Yeri

Yüce Allah buyurmuştur ki: Ramazan Ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır. “(Bakara suresi, Ayet 185). Kuranı Kerim Ramazan Ayının Kadir Gecesinde indirilmeye başlanmıştır ve Kuran-ı Kerim’in inmeye başlaması ile birlikte Hz. Muhammed (SAV)’e Peygamberlik görevi verilmiştir. Kuran-ı Kerim bazen sureler halinde bazen de ayet ayet olarak parça parça indirilmiş ve 23 senede tamamlanmıştır. Kuran-ı Kerim’in indiği ay olan Ramazan Ayında Müslümanlar cami ya da evlerde toplanarak Kuranı Kerim okurlar. Her gün 20 sayfa okunan Kuranı Kerim Ramazan ayının sonuna kadar okunur ve hatmedilir. Kuran-ı Kerim’in baştan sona bir kere okunmasına ”hatim” denir. Kuran okumak bir Müslümanın sorumluluk ve görevlerini iyi bir şekilde öğrenebilmesi ve anlayabilmesi için Peygamber Efendimiz tarafından öğütlenmiştir. Bir Hadisinde buyurmuşlardır ki :  Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” (Buhari, Fezailül Kur’an 21)

Ramazan Ayında Oruç Tutmanın Yeri

Ramazan ayının önemli olmasının bir diğer temel nedeni de oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesidir. Yüce Allah buyurmuştur ki: Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Sûresi 184). ve yine Bakara Suresi 185. ayette ”…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun.” buyurarak Ramazan Ayında oruç tutmak emredilmiştir. Bu nedenle bu ayda Müslümanlar oruç ibadetlerini yerine getirirler.

Ramazan Ayında Oruç Tutmak ile İlgili Bazı Ayet ve Hadisler

-Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe Sûresi 112)

-Şüphesiz Müslüman erkeklerle Müslüman kadınlar, mü’min erkeklerle mü’min kadınlar, itaatkâr erkeklerle itaatkâr kadınlar, doğru erkeklerle doğru kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, Allah’a derinden saygı duyan erkekler, Allah’a derinden saygı duyan kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, namuslarını koruyan erkeklerle namuslarını koruyan kadınlar, Allah’ı çokça anan erkeklerle çokça anan kadınlar var ya, işte onlar için Allah bağışlanma ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır. (Ahzâb Sûresi 35)

-Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara Suresi 183)

-Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır; birisi iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” (Buhari, Savm 9; Müslim, Sıyam 163)

-“Kim bir oruçluyu iftar ettirirse oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (Tirmizi, Savm 82)

-“Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teala bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” (Buhari, Cihad 36; Müslim, Sıyam 167- 168)

-Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (Buhari, Savm 5)

-“Oruç tutanın uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kabul ve duası müstecab olur.” (Resulullah s.a.v)

Ramazan Bayramı Ne Zaman Kutlanacak? 2021 Yılında Ramazan Ayı Ne Zaman?

Ramazan Bayramı Ramazan Ayının sonunda üç gün kutlanan dini bir bayramdır. Ramazan Bayramı bu yıl 13 Mayıs Perşembe tarihinde başlayıp 15 Mayıs Cumartesi tarihinde sona erecek.

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Ramazan Ayı içerisinde idrak edilecek olan Kadir Gecesi bu sene 8 Mayıs Cumartesi günü idrak edilecek.

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Takılingo
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?